تبلیغات
حماســـه ســــــازان 92 - الگوی مفهومی حماسه در شخصیت حماسی ایرانیان

 

الگوی مفهومی حماسه در شخصیت حماسی ایرانیان

وجوه گوناگون حماسه در شخصیت ملی ایرانیان و اثرات آن بر روند پیشرفت كشور

نویسنده: دكتر عادل پیغامی

تنظیم و ویرایش: حماسه سازان 92

نام‌گذاری‌های سالانه‌ی مقام معظم رهبری در عرصه‌ی ملی به‌مثابه یك فناوری اجتماعی كارآمد و ابزار هدایت و راهبری،  نعمتی است كه ایرانیان در سال‌های اخیر، برای دستیابی به وحدت گفتمانی و توحّد آرمانی در سپهر عمومی جامعه از آن برخوردار بوده‌اند. البته استفاده از این فناوری اجتماعی نیز مانند هر فناوری دیگری  نیاز به شناخت و ممارست دارد.

شاید نخستین نكته در بهره‌مندی از این نام‌گذاری‌ها این باشد كه شعار و نام هر سال -در مقام تمثیل- مانند فایل‌هایی فشرده‌ -اصطلاحاً زیپ‌شده- است كه مختصر و كوتاه و ‌حداكثر در چند كلمه، حاوی مطالب متعددی از این قرار است: برآیند ملی تحلیل‌های آسیب‌شناسانه از شرایط كشور، مطالعات آینده‌شناسانه از جریان‌ها و وضعیت‌های داخلی و خارجی، توجه به وضعیت داخلی كشور و تبعات و نتایج به‌دست‌آمده از برنامه‌ها و سیاست‌های قبلی، عنایت به موقعیت بین‌المللی و جهانی نظام و عصاره‌ای از برنامه‌ی عمل آتی آحاد مردم و مسئولان.

به دلیل همین ایجاز، نام‌گذاری سال‌های اخیر ‌باید در مقام فهم و عمل و به ‌نحوی مطلوب و توسط افرادی مطمئن و آشنا به كلام و اندیشه‌ی مقام معظم رهبری،‌ با روش‌شناسی متقن، برای همه‌ی سطوح و اصناف مردم، نخبگان، تصمیم‌سازان، سیاست‌گذاران و مسئولان، بسط داده شود؛ مسأله‌ای كه چه‌بسا در مورد نام‌های سال‌های گذشته فارغ از اشكال و ایراد نبوده و لذا میزان بهره‌مندی ما از آن‌ها و نیز شكرگذاری از نعمت چنین رهبری داهی و واعی را كاسته است.

 

رمزگشایی از حماسه

امسال را سال «حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی» خوانده‌اند. به دلایل فوق‌الذكر و به منظور فراهم آوردن زمینه و فضایی كه بتوان از این عنوان در سطوح مختلف تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری و حتی عامه‌ی مردم بهره‌ برد،‌ ابتدا باید بكوشیم كه یك چهارچوب مفهومی از مقوله‌ی «حماسه» را ارائه دهیم. سپس برخی دلالت‌های عملی و راهبردی نام امسال را برای حماسی‌شدن اذهان و

طبقه بندی: مقاله ها،  ما حماسه سازان 92،  باید ها و نباید های امسال، 
برچسب ها: حماسه، سیاسی، اقتصادی، راهکارها،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای حماســـه ســــــازان 92 محفوظ می باشد