تبلیغات
حماســـه ســــــازان 92 - وظیفه ی نخبگان در سال حماسه ی سیاسی حماسه ی اقتصادی

 

«دشمنانی كه مایل نیستند پیشرفت و ترقی و رشد همه جانبه ی ملت ایران را ببینند، دو كار عمده در برنامه ی آن ها وجود دارد: یكی اینكه تا آنجایی كه بتوانند مانع تراشی كنند كه ملت نتواند به این پیشرفت ها و رشد دست پیدا كند؛ با تحریم، با تهدید، با مشغول كردن مدیران به كارهای درجه ی دو و فرعی، به منعطف كردن حواس ملت بزرگ ایران و نخبگان كشور به كارهایی كه در فهرست كارهای اصلی آن ها قرار ندارد؛ یعنی مانع شدن عملی.» [1]

مقام معظم رهبری در بیانات ابتدای سال، در حرم رضوی، اشاره كردند یكی از نقشه های اصلی دشمن مشغول كردن نخبگان كشور به كارهای درجه ی دو و فرعی است. از این رو، شناخت اهم از مهم و تشخیص مسائل اصلی و فرعی یكی از وظایف نخبگان است كه باید به آن توجه بسیاری شود. یكی از زمینه هایی كه سالیان دراز مسیر علمی و پیشرفت كشورها را متأثر كرده است و انسان را از خداگرایی و آخرت طلبی دور كرده است، این است كه غرب در علوم مختلف مسائل اصلی و فرعی را تغییر داده و رویكرد جدیدی را به اقتصاد، مدیریت، جامعه و... ارائه كرده است.

به عبارت دیگر، مهم ترین دستاورد تمدن غرب، در بسیاری از شئون زندگی، تغییر مسائل اصلی و فرعی به یكدیگر است. دامنه ی این بحث به حدی گسترده است كه این امر، هم در خصوص تمدن غرب صادق است و هم در مورد تعامل تمدن غرب با سایر ملت ها ساری و جاری است.

بررسی تاریخ ملت های مختلف از جمله ژاپن، چین و بسیاری از كشورهای دیگر نشان می دهد كه این كشورها زمانی به رشد و توسعه نائل آمده اند كه قصد داشتند از وابستگی به آمریكا دوری گزینند و

خود، راه خود را بپیمایند. كیم وو جونگ، رئیس اسبق شركت كره ای دوو، در كتاب «سنگ فرش های خیابان» كه دربردارنده ی خاطرات اوست، بیان می كند كه كره و شركت دوو زمانی توانست بر پای خود بایستد و رشد كند كه به دنبال وابستگی به آمریكا نبود، از آن قطع امید كرده بود و قصد داشت كه خود، خود را توسعه بدهد. رهبری در بیانات خود در حرم امام رضا(علیه السلام) فرمودند:

«ملت ما با پیشرفت ها ثابت كرد كه در سایه ی آمریكا زندگی نكردن، به معنای عقب افتادگی نیست؛ این نكته ی مهمی است. قدرتمندان عالم، استعمارگران ـ در روزی كه استعمارِ مستقیم بود ـ و امروز آمریكا، می خواهند به ملت های دنیا اثبات كنند كه اگر می خواهید زندگی خوب داشته باشید و پیشرفت كنید، باید زیر سایه ی ما بیایید. ملت ایران اثبات كرد كه این حرف دروغ است. ملت ما ثابت كرد كه وابسته نبودن به آمریكا و قدرت های بزرگ نه فقط موجب عقب افتادگی نیست، بلكه موجب پیشرفت است.»
با نگاهی بر نحوه ی زندگی ملت های مختلف در سطح جهان و سبك و فرهنگ زندگی آن ها، می توان دریافت كه اساساً رشد و پیشرفت و سبك زندگی در اغلب كشورهای جهان نشئت گرفته از فرهنگ غربی و آمریكایی است و آداب و رسوم و سبك زندگی محلی آن ها بسیار مورد غفلت قرار گرفته است. از نحوه ی معماری خانه ها گرفته تا نحوه ی پوشش و غذا خوردن و تعاملات انسانی و بسیاری از مسائل دیگر، تحت تأثیر فرهنگ آمریكایی است. این مسائل نشان می دهد كه اگرچه این كشورها رشد زیادی در اقتصاد و حتی برخی از علوم مهندسی داشته اند، اما چون نبض علم و دانش آن ها در اختیار غرب و آمریكاست، در نهایت مجبور به تبعیت از نگاه آمریكایی در زندگی خود شده اند و تمامی تلاش ها و پیشرفت های آن ها به رشد و پیشرفت تمدنی دامن می زند كه آن ها را در این مسیر رشد قرار داده است و آن ها از سرریزهای چنین اقداماتی استفاده كرده اند. حال آنكه اگر این كشورها خود نبض دانش و علوم را در اختیار می گرفتند، هدایت كننده ی اصلی می شدند، نه تبعیت كننده ی اصلی.

از این رو، هدف اصلی جمهوری اسلامی بیان این مسئله است كه تمدن غرب، آمریكا و در نگاهی جامع تر، شیطان به دنبال این است كه انسان را از مسائل اصلی زندگی و حیات خود غافل كند و او را سرگرم مسائل جزئی كند تا از توجه به مسائل اصلی بازماند.مسیر پیشرفت او به نحوی باشد كه در نهایت، در اختیار اهداف شیطان قرار بگیرد. بر همین اساس است كه نخبگان كشور باید ابتدا مسائل اصلی و فرعی كشور را شناسایی كنند و جریان پیشرفت های كشور را در این مسیر قرار بدهند.

باید توجه نمود كه فهم مسائل اصلی و فرعی كشور در چند تقسیم بندی حائز اهمیت است. نخستین مسئله، فهم مسائل اصلی و فرعی در حوزه های مختلف است. به عبارت دیگر، در زمینه ی سیاست، اقتصاد، مدیریت كشور و علوم مختلف، ابتدا باید نخبگان مسائل اصلی و فرعی را برای مسئولان مربوط و مردم تبیین سازند. به بیان دیگر، اقتصاددانان باید برای مسئولین كشور بیان كنند كه مسئله ی اصلی در كشور، اقتضائات دهه ی عدالت و پیشرفت است و عامل اصلی در ضعف ساختار اقتصاد كشور، وجود رانت و فساد در ساختار اقتصادی كشور است. در عرصه ی سیاست، مصالح كلی نظام بر مقاصد جزئی و فرعی اصالت و اولویت دارد و بر همین منوال، در تمامی زمینه ها، باید مسائل اصلی و فرعی برای مسئولین و مردم مشخص شود.

بُعد دیگر این تقسیم بندی مسائل اصلی و فرعی و بین زمانی است. مطمئناً مصالح كوتاه مدت كشور، مسائل اصلی كشور نیست و مهم مسائل و اقتضائات بلندمدت است و مدیریت كشور باید اقتضائات بلندمدت را ابتدا مدنظر قرار دهد، اما نباید از مسائل جاری و كوتاه مدت كشور نیز غفلت كند.
ما می توان گفت كه مهم ترین مسئله در میان مسائل كشور، هدایت جریان علم و دانش در كشور و جهان است. امروزه ما در بسیاری از امور، از سبك زندگی تا تولید علم و تكنولوژی و مدیریت كشور، وابسته به غرب هستیم و اگر به همین منوال پیش برود، وابستگی ما به غرب دوچندان خواهد شد. لذا نخبگان كشور باید بدانند كه هر پیشرفت و حركتی لزوماً برای كشور مثمر ثمر نخواهد بود و باید توجه كنند كه در زمین چه كسی بازی می كنند. امروزه جو حاكم بر دانشگاه های كشور در علوم مختلف، از علوم انسانی گرفته تا علوم مهندسی، به نحوی است كه نخبگان كشور توجه نمی كنند كه رویكرد حاكم در كتب درسی آن ها غربی است و تلاش های آن ها به رشد علوم غربی كمك می كند. لذا باید در گام بسیار مهم و حیاتی، ولی بلندمدت، جریان علم را ابتدا در كشور و بعد در سطح جهان، از سمت علوم غربی و وابسته، به سمت علوم انسانی و الهی تغییر دهیم تا راه سعادت و تعالی خودو سایر مردم جهان را هموار كنیم.

بر این اساس، می توان ادعا كرد كه اگر چنین برداشت و نگاهی در مدیریت كلان كشور محقق شود، زمینه های اقتدار سیاسی و اقتصادی نظام و ایجاد اقتصادی مقاوم و مقاومتی مهیا خواهد شد و می توان به این سخن رهبری جامه ی عمل پوشاند:

«وظیفه ی همه ی ما این است كه سعی كنیم كشور را مستحكم، غیرقابل نفوذ، غیرقابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ كنیم و نگه داریم. این یكی از اقتضائات اقتصاد مقاومتی است كه ما مطرح كردیم. در اقتصاد مقاومتی، یك ركن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه كه ممكن است در معرض توطئه ی دشمن قرار بگیرد، مقاومت كند.»[2]

در مجموع باید اشاره كرد كه فهم مسائل اصلی و فرعی از یكدیگر در تمامی شئون تمدن اسلامی و جامعه ی اسلامی امری حیاتی است كه بدون توجه به آن ها رشد و پیشرفت در كشور محقق نخواهد شد و حتی اگر چنین امری محقق شود، این پیشرفت در جهت منافع غرب و آمریكاست، نه تمدن اسلامی و اهداف متعالی جمهوری اسلامی.(*)

پی نوشت ها:

. سخنان مقام معظم رهبری در حرمر ضوی، 1 فروردین1392[1]

طبقه بندی: مقاله ها،  باید ها و نباید های امسال،  تحقق بخشی به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی،  راهکارهای تحقق شعار سال، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 تیر 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای حماســـه ســــــازان 92 محفوظ می باشد