تبلیغات
حماســـه ســــــازان 92 - حماسه سیاسی و اقتصادی راه تثبیت قوت ها و جبران ضعف ها

 

حماسه سیاسی و اقتصادی راه تثبیت قوت ها و جبران ضعف ها

نویسنده: حسن علی اکبری

تنظیم و ویرایش: حماسه سازان 92

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود و البته به طور مکرّر درموارد دیگر به این حقیقت اشاره دارند که هر سال و هر دوره ای به طور طبیعی دارای فراز و نشیب است و زندگی ملتها در بر دارنده توفیقات، در کنار شکستها و پیروزیها در کنار ناکامیها و خوشی ها در کنار نا خوشی هاست.

حوادث دو گونه اند خوشایند و مطلوب و نا خوشایند و ناپسند . همه ی زمانها در این جهت وجه اشتراک دارند وبه این حقیقت  در قرآن تصریح است و براساس آنچه به اسم ضرّاء و سرّاء وابتلائات به خیر و شر ( نبلوکم بالخیر والشرّ فتنه ) که در آیات قرآن آمده است ، اینها را جزء سنتهای الهی برای بشر برشمرده است.

از این رو سالهای پیش رو نیز از این خصوصیت خالی نخواهد بود  وپیوسته درزندگی همه ملّتها و ازجمله ملّت ما شیرینی ها و تلخی ها وآزمون به برخورداریها ومحرومیت ها، پیروزی ها و شکست ها مورد انتظار است. مقام معظم رهبری به زیبائی در مورد سال 91 فرمودند :

سال 91 مثل همه سالها، سالی متنوع و دارای رنگها و نقش های گوناگون بود. شیرینی هم داشت. پیروزی هم داشت، عقب ماندگی هم داشت. زندگی انسانها در طول حیات، همیشه همین جور است؛ با کش و قوسها همراه است. با فراز و نشیب ها همراه است. مهم این است که از نشیبها خارج شویم، خودمان را به اوج ها برسانیم. (پیام نوروزی)

زیربنای شکل گیری این سنّت الهی و سبب طبیعی و علل شناخته شده آن، همانا توانمندی ها، قوّت ها وقابلیت ها ی یک ملّت ازیک سو وضعف ها، محدودیت ها و اشکالات آن ملّت از سوی دیگر می باشد. به همین جهت لازم است همیشه توجه جدی و دقیق به ضعف وقوت خود داشته باشیم و ارزیابی صحیح و واقع بینانه ای، مبنای حرکت وعمل ما باشد.

درشناخت وتشخیص صحنه نباید فقط نقاط منفی را دید و یا تنها کانون توجه خود را بر نقاط مثبت معطوف کنیم. همچنان که در مورد قضاوت نمودن و تصمیم گرفتن نیز غلبه دادن نگاه مثبت یا منفی ما را از یک داوری منصفانه یا

تصمیم حکیمانه دور می سازد. تأکید بر نگاه منفی و بزرگ کردن نقاط ضف، خلاف واقع بینی است. پیامدهای آن نیز بسیار نا گوار است. نا امیدی ایجاد می کند موجب ناشکری و قدر نادانی و از دست دادن نعمتها می گردد. در عمل کمک به دشمن بوده و عامل در جا زدن و عقب ماندگی است.

در نقطه مقابل تأکید بر نگاه مثبت و ندیدن نقاط ضعف و منفی نیز انحراف است. بی انصافی است. فریب دادن خود و دیگران است. غافل شدن از واقعیت صحنه و روند تحولات است. آماده شدن نا آگاهانه و مختارانه برای شکست و ناکامی و یا خدای نا کرده زوال و انحطاط است. از این رو اولا َ باید نقاط مثبت و منفی و ضعف و قوت خود را شناخت ثانیاً در هنگام تصمیم، همه را با هم در نظر گرفت و با تکیه بر نقاط قوت در صدد رفع نقاط ضعف و کاستن آنها بر آمد. هر گز منطقی و عقلائی نخواهد بود که به دلیل وجود برخی نقاط ضعف از توانمندیها و داشته های خود غفلت کرده و در فراز و نشیب زندگی رو به عقب حرکت کنیم و یا به در جا زدن و حفظ وضع موجود اکتفا نمائیم.

در منطق قرآن شکست ها برای مسلمانان ناشی از ضعف های آنان است ( قل هو من عند انفسکم  یا من انفسکم ) وقتی می پرسند چرا نا کام شدیم بگو از ناحیه خودتان است از ضعف خود غافل شدید و شکست خوردید مثل قضیه جنگ احد و یا  هر بدی و سیئه ای را از خود ما می داند.

هر جا که مسلمانان به وظیفه خود عمل نکردند، نباید انتظار دستاوردی جز شکست داشته باشند.

با توجه به آنچه بیان شد دریک جمع بندی می توان گفت که در شرائط کنونی گر چه غلبه از آنِ نقاط قوت نظام است ولیکن با مشکلات و ضعفهای قابل توجهی نیز روبرو هستیم. از این رو بایستی نقاط قوت را اهرمی برای برطرف کردن نقاط ضعف خود قرار بدهیم .

تأمل در تحلیل های مقام معظم رهبری در چند سال اخیر نیز گواه خوبی برای این نوع نگاه و تحلیل می باشد. بر اساس فرمایشات معظم له برخی از نقاط ضعف موجود ما عبارتند از:

 

در عرصه اقتصاد:

حل نشدن مشکل اشتغال، مسئله تورم، فرهنگ کار، ساعات مفید کار، تنبلی و بی میلی به کار، بی مبالاتی به حفظ بیت المال، عدم توجه به تولید ملی و داخلی، اسراف و.....

 

در عرصه سیاست:

غفلت از در کمین بودن دشمن، بازی خوردن از دشمن، غفلت از نفوذ دشمن، میل به رفتارهای قبیله ای، فضای اهانت و هتک حرمت ورهایی رسانه ای، جابجایی مسائل اصلی و فرعی، سرگرمی به منازعات سیاسی و غفلت از مسئولیتهای مهم آن، شکل گیری منش های اشرافی در سیاستمداران و.....

 

در عرصه فرهنگ واخلاق عمومی:

عدم رشد ورواج متناسب فضائل اخلاقی همچون صبر، شکر، مروت، اجتناب از ایذاء دیگران، و رواج فرهنگ اسراف و تجمل گرائی در جامعه، فاصله گرفتن از ارزشهای دینی، رفاه طلبی، غفلت از روحیه جهادی و ایثار، غفلت از تهاجم فرهنگی و.....

 

در برابر ضعفهای پیش گفته، قوتّهای متعدد فراوان، فرصتها و امکانات بزرگ و دستاوردهای بسیار ارزشمندی را در اختیار داریم. استحکام در ساخت و شالوده نظام، بنیه قوی و مستحکم کشور در مواجهه با دشمنی ها، تجربه غلبه بر چالشهای مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی و امنیتی، نفوذ و اعتبار منطقه ای و بین المللی و قدرت تأثیر گذاری بالا بر تحولات دنیا، شتاب علمی و پیشرفتهای مهم در آن، اعتماد بین مردم و مسئولین در نظام، جمعیت جوان و استعداد برتر نیروی انسانی در کشور و بصیرت و آگاهی مردم، ثبات و امنیت ، پیشرفت در شرایط تحریم، عبور از گردنه های سخت، قویتر شدن کشور در همه مولفه ها برای مقابله با چالشها، فضای امید به آینده و روحیه تحول در نسلهای جدید، تجربه های متراکم در زمینه های گوناگون، زیر ساخت های فنی، مهندسی و صنعتی و تولیدی و همچنین بر خورداری از منابع سرشار و ثروت آفرین در کشور، اندیشه نو و الهام بخش مردم سالاری دینی، و آمیخته گی دین و زندگی درتئوری موردقبول مردم و دهها فرصت و ظرفیت دیگر که همه اینها دستاوردهای انقلاب اسلامی و نتیجه مبارک مبارزه ملت بزرگ و انقلابی ایران اسلامی در چند دهه گذشته است.

حقیقت و انصاف این است که با وجود این همه نقطه مثبت و برخورداری از این همه فرصت، برطرف کردن نقاط ضعفی که به آن اشاره شد کار دشواری نیست. درک صحیح و همت بلند و روح بزرگ ملت ما به راحتی می تواند مسیر بر طرف کردن ضعفها را هموار کرده  و با روحیه حماسی، دلاورانه و شجاعانه و با غیرت و مردانگی معهود و مسبوق به سابقه ملت در صحنه های گوناگون، ظرفیت تثبیت و تقویت قوتها و جبران و بر طرف کردن ضعفها را برای کشور فراهم ساخته است. از این رو شعارهایی نظیر جهاد اقتصادی، همت و کارمضاعف، حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی برای نیل به این هدف می باشد.

نا گفته نماند تأکید بر نقاط قوت  هرگزبه معنی ندیدن نقاط ضعف نیست بلکه اولا برای اثبات توانائیها و داشته ها و ثانیا برای ارائه برتری آنها نسبت به ضعفهاست. همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند:

اگر بر روی نقاط مثبت و نقاط قوّت تکیه می کنم، برای این است که ثابت شود ملت ایران این توانائی‌ها را به کار برد و علی‌رغم میل بدخواهان که می خواستند ثابت کنند ملت ایران نمی تواند، ملت ایران ثابت کرد که می تواند. از نقاط ضعف بی‌اطلاع نیستیم، نقاط ضعف هم داریم؛ اما در جمع‌بندی نهایی، نقاط قوّت بسیار بیشتر از نقاط ضعف است.

ملاحظه واقعیتها و تهیه فهرستی از آنها نیز ما را به همین جمع بندی می رساند که واقعیت ضعفهای ما در برابر واقعیت توانمندیهای موجود به گونه ای نیست که نتوان با آنها مقابله کرد و مسئولیت رفع آنها را از ما سلب نماید.

 عناوین برخی از این واقعیت ها به تعبیر رهبر معظم انقلاب به شرح زیر می باشد:

وجود فشارها و تهدیدها و این که فشارها از سوی جامعه ی جهانی نیست. دروغ بودن ادعای وارد کردن فشارها برای حقوق بشر وسلاح هسته ای، جدید نبودن چالش ها برای کشور، عبور نظام از گردنه های سخت، پیشرفت کشور در همین شرایط، قوی شدن کشور در مواجه ی با چالش ها، ضعیف تر شدن مخالفین نظام، مواجه بودن مخالفین نظام با بحران، تحولات منطقه، توان افزایش یافته نظا ، پیشروی دشمن در برابر عقب نشینی ها، پیروزی نتیجه مقاومت (اگرکشورمقاومت مدبرانه کند حربه تحریم کند و درآینده نیز تکرار نخواهد شد)، واقعیتی دیگر (ماهنوزحالت لازم متناسب اسلامی را به وجود نیاورده ایم) و دارای ضعفهایی در حوزه های گوناگون هستیم./ مشرق نیوز

طبقه بندی: مقاله ها،  اخبار،  تحقق بخشی به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 مرداد 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای حماســـه ســــــازان 92 محفوظ می باشد